Kontakt

Zespół Placówek Oświatowych

w Przybyszewie

tel:( 48) 61-52-159

e-mail:pspprzybyszew@op.pl

Inspektor Ochrony Danych 

e-mail:inspektor@cbi24.pl

 

Kalendarium

Niedziela, 2021-05-16

Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja

Artykuły bibliotekarza

 

Wiersze o zimie dla dzieci

 

Wiersze o zimie to doskonała propozycja dla dorosłych, jak i dzieci. Zima odmienia świat w sposób bajeczny. Podziwiana zza szyby lub w otoczeniu natury po prostu zachwyca. Piękno zimy opisać mogą chyba tylko poeci!

 

Wiersze o zimie to często poezja uniwersalna pod względem przekazu. Dorośli mogą sięgnąć po poezję w długie zimowe wieczory. Zaduma nad pięknem świata jest doskonałym przepisem na udany dzień. Zima ma także inne oblicza, o których poeci nie zapominają. Poezja bowiem to nie tylko opisy baśniowe i malarskie, ale także opis realiów. Wiersze oddają to, o czym myślimy, a nie potrafimy tych przemyśleń określić i ułożyć w słowa. Takie utwory z powodzeniem mogą zastąpić film czy obraz. Warto więc czasem usiąść w zaciszu domu, spojrzeć na płomień świecy i zagłębić się w lekturę. Wierszyki o zimie to z kolei propozycja dla dzieci. Klasyczna poezja rymowana to coś, co najmłodsi wprost uwielbiają! Czytanie wierszyków sprawia, że dziecko rozwija wyobraźnię, docenia wagę twórczości, a przede wszystkim rozwija umiejętności językowe. Krótkie wiersze o zimie idealnie oddają atmosferę radości dzieci z zabawy w śniegu, ale i nastrój surowego piękna tej mroźnej pory roku.Warto zapoznać dziecko z najpiękniejszymi wierszykami o zimie. Dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pokochają utwory, takie jak „Zła zima” i „Zmarzluch” Marii Konopnickiej. Kto nie zna tekstu "Hu hu ha! Nasza zima zła" musi konieczne go poznać, a uśmiech na pewno zagości na twarzy młodego czytelnika. Na uwagę najmłodszych zasługuje także kultowa rymowanka i piosenka „Jedzie zima” Czesława Janczarskiego. Przepiękne, melancholijne wiersze dla młodszych i starszych odbiorców stworzyli także: Jan Brzechwa, Antoni Lange, Władysław Bełza.

 

Dlaczego warto czytać wiersze o porach roku? Taka poezja, podobnie jak pory roku, jest szczególnie malownicza i opisowa. Piękniejsza niż jakiekolwiek inne opisy. Czytajcie wiersze o zimie także dzieciom, one również docenią piękno poezji!

 

LUBIĘ ZIMĘ...Maria Selke

 

Lubię zimę białą, radosną,

 

bo nakłada śnieżne czapy

 

świerkom i sosnom.

 

Lubię zimę sypiącą płatkami,              

 

gdy mknie w saniach

 

z dźwięczącymi dzwonkami.

 

Lubię zimę dbającą o dzieci

 

by na nartach mogły śniegu

 

tuman wzniecić.

 

Lubię zimę z lodowymi soplami

 

co maluje firanki pana mroza farbami.

 

Lubię zimę kręcącą piruet z zamieci

 

gdy w pokoju ciepło od grzejników leci.

 

 

 

ZIMA  DorotaGellner

 

Zima wcale nie jest cicha.

 

W zimie wiele głosów słychać:

 

Dzwonią dzwonki, trzeszczą sanie - to jest właśnie zimy granie.

 

Mróz wygrywa groźnym palcem

 

Na klawiszach sopli walce,

 

Wiatr za płotem gwiżdże, hula...

 

Bęc upadła śnieżna kula.                                                         

 

Pewnie dzieci grają w śnieżki.

 

Szurr - ktoś zgarnia śnieg ze ścieżki.

 

Dzwoniec gubi się w piosence,

 

A my wyciągnijmy ręce

 

I chwytajmy śnieg mięciutki - śnieżne gwiazdy, zimy nutki.

 

 

 

MRÓZ  Edward Szymański

 

Chodził malarz od chaty do chaty,

 

wszystkie szyby malował nam w kwiaty

 

- wszystkie szyby malował srebrzyście w małe gwiazdki

 

 i w palmowe liście.

 

A choć każdy z malarzem się spotkał, nikt go nie chciał zaprosić do chaty -

 

nikt za pracę mu nie dał zapłaty ...

 

 

 

 

 

PRZYSZŁA KRYSIA DO BAŁWANA     Tadeusz Kubiak            

 

Przyszła Krysia do bałwana.

 

-Jak się mamy proszę Pana?

 

-Czy nie zimno panu może?

 

Chyba coś na pana włożę.

 

Nie potrzeba mi niczego

 

bo ja kożuch mam ze śniegu .

 

 

 

BAŁWAN I WALIZKA      Dorota Gellner

 

Patrzcie! Bałwan wziął walizkę

 

i pakuje rzeczy wszystkie

 

Biały śnieg i srebrny lód

 

do walizki dał na spód.

 

Potem wrzucił łyżwy, sanki,

 

trzy zimowe kołysanki.

 

Ostrych sopli całą furę

 

i lodową śliska górę

 

Rondel z głowy zdjął i schował,

 

wreszcie sam się zapakował

 

i śniegowe strojąc miny

 

Rzekł: -Ogłaszam koniec zimy!             

 

 

 

KTO TO? Hanna Ożogowska

 

Na podwórku już od rana

 

dziwny gość zawitał.

 

Nie rusza się, nic nie mówi,

 

o nic nie pyta.

 

Twarz okrągła, nos - kartofel,

 

oczy - dwa węgielki, szyi nie ma,

 

nóg nie widać, a jak beczka wielki.

 

Koszyk stary jak kapelusz

 

ma na czubku głowy.

 

Któż to taki? Czy już wiecie?

 

To bałwan śniegowy.

 

 

 

                                          Miłego spotkania z poezją życzy Grażyna Podsiadlik

 

 

 

   ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa,

       jaką sobie ludzkość wymyśliła”

                                                       Wisława Szymborska 

 

Czytaj i zachęcaj do czytania!

Powody, dla których warto czytać książki.

Wszyscy chcemy, aby nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi, by prawidłowo się rozwijały, nie miały problemów w przedszkolu i odnosiły sukcesy w szkole.

Jak to zrobić? Trzeba czytać dzieciom od najmłodszych lat. To najprostszy sposób wpływania na osobowość dziecka oraz kształtowania nawyku i potrzeby czytania w późniejszym wieku. Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce nasz maluch znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości. To swoisty posag intelektualny, jaki dziecko wynosi z własnego domu. Decyduje nie tylko o jego wiedzy, ale również o pewnych właściwościach i postawach.

Każde dziecko, bez względu na wiek, powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem. Oto kilka najważniejszych zalet czytania wpływających na rozwój osobowości dzieci:

1. Czytanie na głos niemowlęciu stymuluje rozwój jego mózgu. Zanim małe dziecko nauczy się mówić – najpierw uczy się rozumieć mowę, czyli tworzy tzw. słownik bierny. Nauka mowy rozpoczyna się więc tak naprawdę od momentu, kiedy niemowlę zaczyna być otaczane mową. Dzięki czytaniu dziecko uczy się słuchać i naśladować dźwięki. Ponadto buduje trwałe skojarzenie czytania z przyjemnością, poczuciem bezpieczeństwa i więzi.

2. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Dziecko utożsamia się z bohaterami; razem z nimi przeżywa radość, strach czy smutek. Szybko uczy się przez przykład i naśladowanie. Dzięki tej identyfikacji zapoznaje się z różnymi emocjami, uczuciami i postawami. Uczy się zachowań społecznie akceptowanych oraz dostrzega te, które są niewłaściwe.

3. Czytanie stymuluje rozwój mowy , wzbogaca słownictwo, usprawnia pamięć i swobodę w mówieniu. Dzieci zapoznając się z bogactwem języka literackiego, nabywają umiejętności poprawnego wysławiania się, powtarzają to, co usłyszały, próbują tworzyć własne historie. Poszerzają wiedzę o świecie, a to pomaga im odnosić sukcesy w przedszkolu i w szkole.

4. Czytanie uczy samodzielnego myślenia, rozwija wyobraźnię kształtuje wrażliwość dziecka. Dzieci, którym rodzice regularnie czytają szybciej się rozwijają, mają bogatszą wyobraźnię, łatwiej przyswajają wiedzę o świecie i ludziach, a także czują się bezpieczne i kochane. Czytając, uczymy dziecko myślenia przyczynowo – skutkowego i rozwijamy wrażliwość moralną.

5. Książki kształtują pozytywny obraz siebie. Dziecko, czytając wraz z rodzicem, może pochwalić się swoją wiedzą. Chętniej będzie uczyło się i poznawało nowe pojęcia – ma to wpływ na ogólny rozwój społeczny dziecka.

6. Książka zaspokaja potrzebę informacji i wzbogaca zasób wiadomości, zaś ilustracje w książkach ułatwiają tworzenie wyobrażeń o miejscach odległych i niedostępnych w codziennym życiu.

7. Wspólne głośne czytanie z dzieckiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania. Literatura daje wsparcie w zmaganiu z różnymi problemami. Ukazuje różnorodne wzorce myślenia.

8. Ogromną rolę odgrywają bajki terapeutyczne, które mogą pomóc w radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi takimi jak: frustracje, lęki, niska samoocena. Taka literatura wpływa na kształtowanie poczucia własnej wartości, co jest niezmiernie ważne w dorosłym życiu.

9. Codzienne czytanie dziecku buduje więź między rodzicem a dzieckiem.

10.Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres:

  • o 68% bardziej od słuchania muzyki,
  • o 300% bardziej od wyjścia na spacer,

i aż o 600% bardziej od grania w gry komputerowe.

11.Poprawia pamięć.

Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają. Dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.

12.Zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów .

13.Pomaga zasnąć. Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.

14.Kształtuje nawyk czytania i zdobywania wiedzy na całe życie.

 

Jakie książki wybierać?

  • ciekawe dla dziecka i dostosowane do wieku,
  • dostosowane do wrażliwości dziecka - nie wzbudzające lęków i niepokojów,
  • napisane lub tłumaczone poprawną i ładną polszczyzną,
  • promujące pozytywne wzorce postępowania,
  • uczące myślenia,
  • unikające stereotypów kulturowych związanych z rasą, płcią itp.
  • budujące pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie.

 

Grażyna Podsiadlik