Czwartek, 2020-10-01

Imieniny: Heloizy, Igora

Akademia z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Dnia 2 marca 2020 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych. Scenariusz i prezentacja multimedialna uroczystości dotyczyła przedstawienia czasu, zasięgu, zakresu walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność po zakończeniu II wojny światowej. Zagadnienia związane były z ruchem niepodległościowym, które są niezwykle istotne w kształtowaniu postaw patriotycznych młodego pokolenia. Ucznowie poznali, dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę. Przedstawiono zakres represji stosowanej na ludności cywilnej żołnierzach podziemia i duchowieństwie przez sowieckie odddziały NKWD. Uczniowie dowiedzieli się, dlaczego żołnierzy nazywali wyklętymi albo żołnierzami niezłomnymi. Przybliżono genezę tworzenia rządów komunistycznych w powojennej Polsce i jej zależność wobec Moskwy oraz udział ludności naszego regionu w walce niepodległościowej. W akademii brali udział uczniowie klasy VIII pod kierunkiem pani Edyty Stępniewskiej. Dekorację wykonała pani Agata Dejnarowicz i pani Agnieszka Szymańska.